by Baris Ceviz


Posted on Tuesday 11 April 2017


Microsoft Azure App Services Deployment - Local Git Repository

Azure App Services ile Git Source Control kullanarak deploy işleminden bahsedeceğim

Selamlar,

 Microsoft Azure App Services Deployment yazı serisinin son bölümü olan Local Git Repository ile Deployment işlemini gerçekleştireceğiz. Herhangi bir Source Control platformu olmadan direk Azure App Service in içerisine kodunuzu git ile pushlayabilirsiniz ve böylelikle deploy edebilirsiniz. Lafı kısa kesip işlemlere başlayalım.

Azure Portal üzerinden App Service inizi açınız ve Deployment Options bölümünden Choose Source a tıklayınız ve gelen listeden Local Git Repository i seçiniz

Microsoft Azure App Services - Local Git Repository

Ardından OK butonuna basalım ve Git Repository imizi oluşturalım.  Overview ekranında Git Clone Url ile deploy etmek istediğiniz uygulamanızın kodlarını pushlayabilirsiniz.

Azure App Services Deployment - Local Git Repository

Artık kodlarımızı git repomuza pushlayalım. Aşağıdaki kodları sırasıyla -tabi kendi repo adınıza göre değişiklikleri yaparsınız- çalıştırarak kodlarınızı pushlayabilirsiniz.

git clone <git clone url>
cd barisceviz
git add .
git commit -m"Deployment Options Test Commit"
git push origin master

Azure App Serviecs - Local Git Repository

Beyaz ile işaretlenenler çalıştırdğım komutlar, yeşil ile işaretlenen satırlara dikkat ederseniz Azure deployment scriptleri oluşturup, gerekli deployment işlemini ona göre çalıştırıyor. Böylelikle uygulamanız git üzerinden azure app services a deploy oluyor.

Azure App Services - Local Git Repository

Tekrardan Deployment Options bölümüne geldiğimizde commit imiz gözüküyor ve başarılı bir şekilde deploy edilmiş. Buradan deployment geçmişinizi görebilirsiniz. Eğer bir hata alırsanız yine buradan detaylarını görebilmeniz mümkündür.

Azure App Services Deployment yazı serisinin son yazısı olarak yeni teknik yazılarla devam edeceğiz :)

İyi okumalar :)