by Baris Ceviz


Posted on Friday 31 March 2017


Microsoft Azure App Services Deployment - Visual Studio Team Services

Azure App Services ile çalışan ve Source Control olarak Visual Studio Team Services kullananlar için deployment seçeneklerinden bahsedeceğim.

Herkese selamlar,

Uzun bir aradan sonra tekrardan blog yazmaya başladım. Artık sizlerle ara ara buluşmayı istiyorum. Öğrendiğim bilgileri ve aldığım deneyimleri sizlerle paylaşmayı çok istiyorum. Bundan sonra blogumda aktif olacağım.

Microsoft Azure üzerinde oluşturduğunuz App Service lar ile çalışırken development yapıp bir yandan deployment için uğraştırıcı işlerden kurtulmak için basit mekanizmalar mevcut. Bu yazımda bu mekanizmaların kurulum ve konfigurasyonlarından bahsedeceğim. Az laf çok iş diyerek hemen konuya giriyorum.

Microsoft Azure Portal a giriş yaparak oluşturduğumuz App Services un detaylarını gösterelim.

Sol bölümde bulunan Deployment grubunun Deployment Options sekmesine tıklayalım. Burada kullanabileceğimiz Deployment Optionsların ayarlarını yapacağız.

Choose Source diyerek kullandığımız Source Control ü seçiyoruz. Bu yazımızda Visual Studio Team Services dan bahsedeceğimiz için Visual Studio Team Services ı seçelim.

"Choose your account" a tıklayarak Azure Portal a giriş yapmış olduğunuz account un yetkili olduğu VS TS accountları listelenecektir. Eğer listelenmiyorsa bu yazımı okuyabilirsiniz (Yakın zamanda ilgili yazı eklenecektir.)

Seçtiğiniz hesabın sahip olduğu ve sizin de yetkili olduğunuz projeler listelenecektir. Buradan deploy etmek istediğiniz projeyi seçiyorsunuz.

Eğer projenizin version control ü "Team Foundation Version Control" ise bu adımı geçebilirsiniz. Version Control ünüz "Git" ise burada deploy etmek istediğiniz branch i seçiyorsunuz. Örneğin production a çıkmak için kullandığınız farklı bir branch oluşturarak tüm işlemlerinizi master da yapıp production için hazır olduğunu düşündüğünüz anda production branch ine kodlarınızı pushladığınızda otomatik deploy gerçekleştirebilirsiniz. Bu tarz basit senaryolarınızı hızlı bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkün.

Tüm işlemleri tamamladıktan sonra artık commitlerinizi pushladığınızda otomatik olarak deployment işlemi gerçekleşecektir. Bir sonraki yazımda Github ile aynı işlemi gerçekleştireceğiz.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur :) Tekrardan görüşmek üzere