Hakkımda

Ben Barış Ceviz ve burası da benim çöplüğüm

Selam, ben Barış Ceviz ve burası da benim çöplüğüm. Güzel şeyler bulacağını hissediyorum ve bu yüzden çöplüğümden parrçalar paylaşıyorum.

Başlangıç

VB6 ile başladığım serüven ile bu serüven içerisine çok fazla yazılım projeleri sığdırdım ve sığdırmaya devam ediyorum. Ağırlıklı Microsoft ekosistemi içerisindeki ürünlerle çözümler üreten birisiydim. VB6, VB.NET ile ilerlediğim süreçte, C# 3.0 ile devam ederek Devexpress, Telerik veya Custom GUI ler için WPF ile Windows Desktop çözümleri ürettim.

Multi-Threading, Management Tools veya CRM/Muhasebe çözümleri geliştirdim. Web dünyasının bağımsızlığı ve popülerliği ile ASP ile başladığım dünyaya da ASP.NET WebForms ve Silverlight ile hızlı yol katettim. Ardından modern yaklaşımlar ile ASP.NET MVC ve Mobile App çözümleri için ASP.NET Web Services, WCF Services ve ardından ASP.NET Web API projeleri geliştirme sürecine evrildi.

Web projeleri üzerinde çalışırken “Full Stack” dedikleri yaklaşım ile çalıştığım için Bootstrap, JQuery ağırlıklı projeler geliştirdim ve ardından AngularJS ile tanıştım. Frontend süreçleri ağırlıklı Server-Side Rendering mantığı ile çalışan SPA‘den uzak yaklaşımlarla, AJAX Calls olarak belirttiğimiz Client-Side Request ler ile daha UI ve optimize odaklı çalıştım diyebilirim.

Microsoft teknolojileri ile sık çalıştığım için Server tarafında Windows Server 2008 ve Windows Server 2012 üzerinde ağırlıklı Server kurulumu ve konfigurasyonları yapıyordum. IIS benim can dostum olarak ilerlediğim ve Sunucu güvenliği üzerine çok ders çıkardığım süreçlerdir. IIS ve CGI on IIS ile aynı zamanda PHP ile de yazılımların infrastructure süreçlerini yönettim.

Veritabanı çözümleri olarak bu dönemde Microsoft ekosistemi olduğu için Microsoft SQL Server ağırlıklı kullandım. 2008 ve 2012 çözümleri ile sık çalıştım. Birçok business-logic ve süreçler MSSQL üzerinde Stored-Procedure ve Functions ile çözüme buluşturdum. Ardından daha modern yaklaşımlara yöneldim

Bazı çözümler için çok düşük maliyetlerde çözümleri ayaklandırmak adına PHP 4/5.x, CentOS, Apache Server ve MySQL kullandım ve deneyim sahibi oldum. Hem sunucu tarafında hem Web Application olarak deneyimler kazandım. Aynı zamanda security açısından da daha farklı bakış açıları ve deneyimleri kazandım.

Geliştirdiğim Web API lar ile hem Web hem de Mobile App çözümleri ürettim. Bunların birçoğunda Microsoft teknolojileri de vardı, Open Source olarak PHP ile geliştirilen çözümler de mevcut. C# ile Windows Phone ve Windows 8 projeleri geliştirdim. Java ile de Android dünyasına giriş yaptım. Native teknolojiler ile mobile app çözümleri geliştirdim.

Mobile App çözümleri üzerine yoğunlaştığım bu dönemde maliyeti ve geliştirme sürecini hızlandırmak adına Apache Phonegap/Cordova ve Xamarin deneyimlerim oldu. AngularJS deneyim ile Cordova ile uygulamalar geliştirdim. Windows Phone deneyimlerim ile de Xamarin üzerinde uygulamalar geliştirme becerilerine kolayca sahip oldum.

Değişim Noktası

Yıl 2015/2016, Microsoft ekosistemi dışarısına çıkma ve modern teknolojileri takip etmek adına araştırmalara başladım ve Google ekosisteminin etkisi ile Go Programlama dili ile tanıştım. Bu süreçte Java/Android geliştirme deneyimlerimde Multi-Threading süreçlerinde çok fazla callback yazmanın etkisinden ve bu konudaki bilgisizliğimden uzak durdum. Script dilleri ile core backend yazmaktan da çekindiğim bir dönem oldu. Bu da Javascript’in ondalıklı sayılar ile olan probleminden kaynaklı olduğu için Cross Platform Compiler a sahip olan bir ortam arayışımda Go programlama dili ile tanıştım.

Go ile basit ve tanışma açısından ufak/tefek şeyler geliştiriyordum. Bu dönemde geliştirdiğimiz startup (Scode) için Go ile backend geliştirdim. Aynı zamanda basit bir sosyal medya uygulaması için backend geliştirdim. Feedbacklerde tool geliştirmenin bu alanda daha hızlı popüler ve öne çıkabilindiğine dair feedback almıştım ve bu dönemde TCK No üzerine basit bir kütüphane geliştirdim.

Iris Framework ile başlayıp sonrasında Gin veya Echo gibi web framework ile devam ettim. Bu keşif süreçlerinde Docker, PostgreSQL, Redis, MongoDB gibi birçok serüvenle devam ettim ve çok farklı teknolojilerle projeler geliştirdim.

Anlayacağınız çok fazla dil, teknoloji, ürün ve stack üzerinde projeler geeliştirdim. Bunlardan bazılarını birkaç kez, bazılarını ise sık kullandım. Bir bu kadar da buraya yazmadım, siz düşünün. Aslında kısaca özetlemek gerekirse; ben lang, stack veya platform fark etmeksizin çözüm ürettim ve üretmeye devam edeceğim. Software Development Lifecycle’a hakim ve Producct Development Lifecyclee a fit bir şekilde oturtturdum diyebilirim. Lean Startup methodolijisini kafasına darbe ala ala öğrenen ve ders çıkaran birisiyim.

Yazılım dışında diğer şeyler

Müzik benim kaçtığım bir noktadır. Müziği ve onun arkasından gelen hikayesi beni gerçekten etkiler. Yazılım teknolojilerine meraklı birisi olarak, keyboard ve Ableton gibi yazılımlar ile bir şeyler ortaya koyabiliyorum. Bununla ilgili her şeye de meraklıyım

Hugo ile oluşturuldu.
Stack teması Jimmy tarafından tasarlandı