Back
Featured image of post Yeni Başlangıç

Yeni Başlangıç

Yeni bloğum ile yeni başlangıçlara merhaba

2021 ile yeni kararlar ve yeni keşiflere başlamış olduk. İlk hareket olarak ise bloğumu Medium’dan taşımaya karar verdim.


Aslında önceden de çok düşünüyordum ama bir türlü başlatamadığım bu hareketi, artık başlatmış oldum. Biliyorsunuz ki Medium üzerinde artık işler kontrolden çıktığını ve saçmaladıklarını düşünüyorum. Bu yüzden kendi bloğuma çekilmeye karar verdim.

Bu karar ile birlikte bloğumun altyapısı ne olmalıydı düşünceleri sardı. Tabiki de Wordpress olmalı. Şaka şaka :) Elimde güç olsa source code u silip bu projeyi kapatırdım.

Son dönemde çok hoşuma giden “Static Pages Hosting” yapısı ve “Typing blog with Markdown” bakış açısı ile çok ideal olduğunu düşündüm. Herhangi bir database kullanma ihtiyacı yok, hosting e gerek de yok. Popüler platformlar ücretsiz olarak static pages hosting yapabiliyor. Örneğin bu kodlar ve yazılar Github üzerinde ve Github üzerinden yayınlayabiliyorum. Önüne Cloudflare koyarak caching, simple TLS support ve birtakım rule ları uyguluyorum

Commit atarak yazı yayınlamak gerçekten garip hissettirse de beni bir o kadar da özgür de hissettiriyor. Bu konuda Hugo kullandım. Gerçekten başarılı bulduğum bir ürün. Basit bir yapısı ve yayınlanmış Open Source template leri ile kendi blogumu hazırladım ve tamamen yazı yazmaya odaklanabilirim. Tema olarak Stack temasını forkladım ve üzerine birkaç şey ekleyerek kendi blogumu hem Türkçe hem de İngilizce olarak yayına aldım.

Daha fazlası ile de birlikte olacağız. Şimdilik GoodBye 👋 (✌🏻 out)

References

Cover Image From Pexels

Hugo ile oluşturuldu.
Stack teması Jimmy tarafından tasarlandı